Jak przebiega proces rekrutacji od kuchni?

Kandydaci często narzekają na długie procesy rekrutacji. Warto jednak zrozumieć, jak krok po kroku od strony osób biorących udział w poszukiwaniach nowego Pracownika wygląda mechanizm naboru na wolne stanowisko.

 

  1. Zadeklarowanie zapotrzebowania

Pracodawca zdaje sobie sprawę, że potrzebuje nowego Pracownika. Powody są różne od rozwoju firmy, przez sezonowe zwiększenie ilości pracy, aż po zwolnienie się miejsca na danym stanowisku. Informacja trafia do działu HR lub do zewnętrznej Agencji Zatrudnienia.

  1. Zamieszczenie ogłoszenia

Rekruter dostaje zakres wymagań, obowiązków i benefitów związanych z oferowanym miejscem pracy. Następnie przygotowuje ofertę, którą zamieszcza na portalach o tematyce zatrudnienia (olx.pl, pracuj.pl, infopraca.pl itp.), w Urzędzie Pracy, na stronie internetowej firmy lub/i na portalach społecznościowych (np. grupy dotyczące ofert pracy na Facebooku).

  1. Wstępna selekcja CV

Po napływie CV następuje pierwsza selekcja. Odrzucane są aplikacje Kandydatów, które nie spełniają podstawowych oczekiwań zawartych w ogłoszeniu oraz te, w których brakuje podstawowych danych kontaktowych, takich jak adres e-mail i numer telefonu.

  1. Rozmowa telefoniczna

Już na tym etapie Rekruter wstępnie poznaje Kandydata. Czy odbiera telefon, oddzwania później, jeśli nie może w danym momencie rozmawiać i w jaki sposób się wypowiada. Osoby nieuprzejme lub niezdecydowane rozpoznać można już po głosie.

  1. Rozmowa rekrutacyjna – I etap

Spotkanie z Rekruterem ma na celu wstępną ocenę predyspozycji Kandydata, sprawdzenie podstawowej wiedzy związanej z branżą oraz zweryfikowanie posiadanych przez niego kompetencji miękkich.

  1. Rozmowa rekrutacyjna – II etap

Rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym przełożonym to etap, w którym biorą udział najlepsi z najlepszych. Tutaj ocenie poddawane są kompetencje twarde. Przyszły Pracownik poznaje również miejsce pracy i ewentualne przyszłe zadania.

  1. Decyzja ostateczna

Kandydat dostaje informacje zwrotną i zostaje zaproszony do podpisania umowy. Warto w tym momencie dokładnie dopytać o szczegóły i przeczytać wszystkie dokumenty. Rekrutacja trwa długo ze względu na kilka etapów. Dzięki temu zarówno Pracodawca, jak i Pracownik może być pewien, że do siebie pasują.

 

AJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s